[14 marca] Funkcjonowanie parafii w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca br., które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób, w tej wyjątkowej sytuacji, Abp Metropolita Gdański wydał decyzję, aby w Archidiecezji Gdańskiej podczas każdej Mszy św. (niedzielnej, świątecznej, obrzędowej, w dni powszednie) i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób.

W związku z tym, w dniu dzisiejszym będziemy odprawiali Msze św. w kościele górnym i równolegle w kościele dolnym. Zamówione intencje Mszy św. będą odprawione w górnym kościele. Msza św. o godz. 11:00 będzie odprawiona w kaplicy. Przypominamy również o dyspensie od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego. Osoby, które z niej korzystają, prosimy o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu.

Gdyby ktoś chciał uczestniczyć we mszy św. w duchowej łączności z naszym kościołem, to informujemy o istnieniu takiej możliwości na kanale YouTube parafii.

Ze względów bezpieczeństwa, Komunię św. będziemy udzielali tylko na rękę. Wiemy, że dla niektórych osób może to stanowić duchową trudność, ale pamiętajmy, że to miłość jest ostatecznym wypełnieniem każdego prawa i to ona każe nam zadbać o dobro i zdrowie osób, z którymi łączy nas wspólnota liturgiczna. Zagrożenia nie stanowi Bóg, ale nieodpowiedzialność ludzka lekceważąca stan zdrowia swój oraz innych. W tej wyjątkowej sytuacji, Komunię św. można przyjąć duchowo. Znak pokoju przekazujemy bez podawania rąk, np. poprzez ukłon.

W związku z zarządzeniem organów państwowych, zawieszamy do odwołania spotkania katechetyczne dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. i dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania, scholii parafialnej i zbiórki ministranckie, kurs przedmałżeński i wszystkie pozostałe spotkania grup duszpasterskich. Zawieszamy też działalność kuchni charytatywnej i świetlicy „Promyk Nadziei”, a także wspólne celebrowanie nabożeństw: Gorzkich Żali, Drogi Krzyżowe i inne, a uwzględniając ich bogactwo duchowe, zachęcamy do indywidualnego i rodzinnego ich odprawiania.

Przypominamy wszystkim, których obowiązuje wprowadzenie w życie powyższych zasad, że uwzględniając powagę sytuacji oraz odpowiedzialność za zdrowie oraz życie wiernych, realizacja niniejszych zarządzeń jest bezwarunkowa, ze świadomością konsekwencji wynikających z prawa świeckiego i kościelnego. Najskuteczniejszym sposobem na zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa – w zgodnej opinii ekspertów – jest pozostanie w domu i ograniczenie kontaktów z innymi ludźmi, i o to serdecznie prosimy wszystkich naszych Parafian. Przeżywajmy ten Wielki Post w duchu nadziei. Niech takie będą nasze wielkopostne postanowienia podejmowane z miłości i w duchu odpowiedzialności za siebie i innych.

 

Dekret Metropolity Gdańskiego po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce (zobacz tutaj).

Komunikat Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski i informacje Kurii Metropolitalnej Gdańskiej (zobacz tutaj).

Dekret Metropolity Gdańskiego o pogrzebach podczas stanu zagrożenia epidemicznego (zobacz tutaj).

Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w związku z kolejnym ograniczeniem liczby uczestników zgromadzeń (zobacz tutaj). 

 

Suplikacje i modlitwy w sytuacji zagrożenia koronawirusem (zobacz tutaj).

Wyjaśnienia dotyczące Komunii św. na rękę i Komunii duchowej (zobacz tutaj).

 

Transmisje Mszy świętych:

Niedziela

Transmisja z naszego górnego kościoła: zobacz tutaj (7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 13:30, 18:00, 19:30)

 

7.00 –TVP 1 z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach

7.00 – Radio Plus z Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku

9.00 – Polskie Radio (Program Pierwszy) i Radio Maryja z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie

9.30 – Telewizja TRWAM z Jasnej Góry

11.00 – TVP 1 z Jasnej Góry

11.00 – Radio Plus z kościoła seminaryjnego w Warszawie

12.00 – Radio Gdańsk z kościoła św. Elżbiety w Gdańsku dla polskich marynarzy i rybaków oraz rodaków poza granicami kraju

13.00 – TVP POLONIA z kościoła pw. św. Joachima w Sosnowcu

 

Codziennie od poniedziałku do niedzieli

7.00 –TVP1 z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach

 

Codziennie od poniedziałku do piątku

20.00 – z Jasnej Góry w intencji ustania epidemii, TVP 3 pasmo ogólnopolskie oraz na kanale YouToube dostępnym na stronach internetowych: www.jasnagora.pl i www.episkopat.pl

 

Ponadto, transmisje Mszy Świętych będą dostępne za pośrednictwem innych telewizji, stacji radiowych oraz w internecie.


© 2020 Parafia Bożego Ciała. Wszystkie prawa zastrzeżone. Powered by Mega Group