2020.02.23, VII Niedziela Zwykła

Msza święta i spotkanie wspólnot

W poniedziałek, 24 lutego, o godz. 18:30 zostanie odprawiona Msza św. w intencji wszystkich wspólnot i duszpasterstw naszej parafii. Oprawę liturgiczną tej Mszy św. przygotowuje wspólnota Żywego Różańca; tradycyjna kolekta będzie zebrana na figurę św. Michała Archanioła. Po Mszy św. w kawiarence parafialnej odbędzie się spotkanie poświęcone aktualnym sprawom naszej parafii, na które zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Franciszkański Zakon Świeckich

Członków Franciszkańskiego Zakonu Świeckich zapraszamy na spotkanie we wtorek o godz. 16:00, a potem na Mszę św. o godz. 18:30 w intencji zakonu.

Spotkanie rodziców dzieci pierwszokomunijnych

Spotkanie dla rodziców dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. odbędzie się we wtorek, 25 lutego, po Mszy św. wieczornej w dolnym kościele.

Wielki Post – Środa Popielcowa

W tym tygodniu, Środą Popielcową, 26 lutego, rozpoczynamy okres Wielkiego Postu i czas Komunii św. wielkanocnej. Msze św. w Środę Popielcową zostaną odprawione o godz. 6:30, 8:30, 10:30, 17:00 – dla dzieci, 18:30 i 20:00; wszystkie w górnym kościele. Podczas wszystkich Mszy św. będzie miał miejsce obrzęd posypania głów popiołem na znak przyjętej pokuty.

W Środę Popielcową obowiązuje ścisły post. Polega on na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Przypominamy także, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Od Środy Popielcowej do Pierwszej Niedzieli Wielkiego Postu obchodzimy Kwartalne Dni Modlitw o Ducha Pokuty. Zapraszamy wszystkich na codzienne Msze św., aby prosić we wspólnocie parafialnej o dobre przeżycie Wielkiego Postu, ducha pokuty i pojednanie z Bogiem w sakramencie spowiedzi, o pogłębianie wiary, o podejmowanie i skuteczną realizację wielkopostnych postanowień. Dodajmy, że dzisiaj rozpoczyna się 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Za tydzień, w Pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu, rozpoczną się nasze parafialne rekolekcje wielkopostne. Program rekolekcji jest na stronie internetowej, w gablotce ogłoszeń i dzisiejszym biuletynie.

Nabożeństwa wielkopostne

W okresie Wielkiego Postu w naszym kościele odbywać się będą tradycyjne nabożeństwa pasyjne: Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale. Za udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej odprawiać będziemy w każdy piątek po Mszy św. o godz. 8:30 z obchodzeniem stacji, a także o godz. 17:00 dla dzieci, o godz. 18:00 dla dorosłych i o godz. 19:15 dla młodzieży. Także w każdy wtorek o godz. 17:30 odbywać się będzie nabożeństwa Drogi Krzyżowej z obchodzeniem stacji, przygotowane i prowadzone przez poszczególne wspólnoty naszej parafii.

Nabożeństwo Gorzkich Żali będzie w każdą Niedzielę Wielkiego Postu o godz. 17:00.

Kościelna Służba Mężczyzn

Spotkanie Panów z Kościelnej Służby Mężczyzn Semper Fidelis, odbędzie się w czwartek, po Mszy św. o godz. 18:30.

Adoracja Najświętszego Sakramentu

W piątek, 28 lutego, naszej parafii przypada dzień adoracji Najświętszego Sakramentu. W związku z tym zachęcamy wszystkich dysponujących wolnym czasem, a w szczególności wszystkie wspólnoty naszej parafii, do udziału w adoracji. Adoracja rozpocznie się po Mszy św. o godz. 8:30, a zakończy się o godz. 17:00.

Za prowadzenie adoracji odpowiadają następujące wspólnoty: godz. 9:00 – Franciszkański Zakon Świeckich, godz. 10:00 – Żywy Różaniec, godz. 11:00 – Koło Przyjaciół Radia Maryja, godz. 12:00 – Krucjata Miłości Orędzia Fatimskiego, godz. 13:00 – Wspólnota Eucharystii, godz. 14:00 – Czciciele Miłosierdzia Bożego, godz. 15:00 – Apostolstwo Modlitwy, godz. 16:00 – Kościół Domowy. Pozostałe wspólnoty, jak również wszystkich Parafian, prosimy o włączenie się w modlitwę adoracyjną w dogodnym czasie.

Rekolekcje Wielkopostne

Za tydzień, w Pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu, rozpoczniemy rekolekcje wielkopostno-ewangelizacyjne dla dorosłych. Już dziś zachęcamy do zapoznania się z ich programem, który jest niestandardowy, inny niż w poprzednich latach. Jest on wydrukowany w biuletynie parafialnym, wywieszony w gablotkach ogłoszeń i na stronie internetowej parafii (zobacz tutaj). Zapraszamy wszystkich Parafian do jak najliczniejszego w nich udziału. Rekolekcje poprowadzi ks. Artur Godnarski, Papieski Misjonarz Miłosierdzia, sekretarz KEP ds. Nowej Ewangelizacji, twórca Przystanka Jezus.

Rekolekcje wielkopostne dla dzieci ze szkół podstawowych odbędą się w dniach od 11 do 13 marca a dla młodzieży szkół średnich, przed Niedzielą Palmową.

Żywy Różaniec

Za tydzień, w niedzielę, o godz. 10:30 zostanie odprawiona Msza św. w intencji Żywego Różańca, a o godz. 17:00 zapraszamy na nabożeństwo Gorzkich Żali i wymianę tajemnic różańcowych.

Pielgrzymki

Trwają zapisy na pielgrzymkę samolotowo autokarową do Włoch. Koszt 9 dniowej pielgrzymki (od 24 lipca do 1 sierpnia) wynosi 680 euro i 400 zł (zobacz tutaj).

Rozpoczęliśmy także zapisy na 5 dniową pielgrzymkę na Podlasie i Wilna, która odbędzie się w dniach od 23 do 27 czerwca. Koszt pielgrzymki wynosi 955 zł (zobacz tutaj).

Zapisy w biurze parafialnym i w zakrystii po Mszy św. Szczegółowy program pielgrzymek jest wywieszony na tablicy ogłoszeń.

Kto chciałby udać się do Warszawy specjalnym pociągiem na beatyfikację Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego 7 czerwca br., niech zgłosi się w biurze parafialnym w celu zapisania i zapoznania się ze szczegółami wyjazdu.

Nasze ofiary

Składamy podziękowanie za ofiary na posiłki dla najbiedniejszych, zebraliśmy 3.000 zł. Dzisiaj możemy złożyć ofiarę na figurę św. Michała Archanioła do skarbonki pod chórem. Za tydzień przed kościołem na organy będą kwestowali chórzyści.

Msza św. kaszubska

Wspólnota Kaszubska zaprasza serdecznie, po dzisiejszej Mszy św. o godz. 13:30 z kaszubską liturgią Słowa, do kawiarenki parafialnej na spotkanie z Dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach p. Barbarą Kąkol. W swoim wystąpieniu przybliży nam postać Józefa Hallera i jego wojsk w przyłączeniu ziem pomorskich do Polski. Chcielibyśmy pokazać, jak przebiegał ten szlak przemarszu na całych Kaszubach.

Praktyki seminaryjne

Dzisiaj w naszej parafii swoje praktyki seminaryjne rozpoczyna kl. Michał Czyż, alumn V roku Gdańskiego Seminarium Duchownego. Pamiętajmy o nim w naszych modlitwach.

 

Zmarli: śp. Marian Narkiewicz, śp. Teresa Macanowicz, śp. Bernard Włoch oraz śp. Janusz Odrowąż-Petrykowski.


© 2020 Parafia Bożego Ciała. Wszystkie prawa zastrzeżone. Powered by Mega Group