2020.06.07, Uroczystość Najświętszej Trójcy

Nowe informacje w sprawie uczestnictwa w życiu parafialnym

Metropolita Gdański, uwzględniając aktualną sytuację epidemiczną i obowiązujące przepisy, ustalił następujące zasady funkcjonowania parafii.

Z dniem 30 maja br. przestał obowiązywać limit uczestników Mszy św., dlatego możemy wszyscy powrócić do zwyczajnych praktyk religijnych. Mamy jednak obowiązek zakrywania ust i nosa przez noszenie maseczek. W związku z powyższym zaprzestajemy transmisji Mszy św. przez internet z naszego kościoła.

Metropolita odwołał dyspensę od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. Przypominamy, że z tego obowiązku, na mocy Kodeksu Prawa Kanonicznego, zwolnione są osoby w podeszłym wieku, osoby chore i ci, którzy muszą opiekować się chorymi i niepełnosprawnymi.

Przedłużony zostaje czas Komunii św. wielkanocnej do 29 czerwca, czyli do uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Przywrócone zostaje zwyczajowe duszpasterstwo i posługa chorym w domach.

Jak już informowaliśmy, uroczystość Pierwszej Komunii św. w naszej parafii będzie miała miejsce 12 i 19 września, natomiast sakrament bierzmowania zostanie udzielony młodzieży po 20 września.

Odpustowa uroczystość Bożego Ciała

Uroczystość Bożego Ciała przypada w najbliższy czwartek, 11 czerwca. Ten dzień to nasz doroczny, parafialny odpust. Msze święte w tym dniu zostaną odprawione według porządku niedzielnego, a więc o godz. 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 13:30, 18:00 i 19:30. Ze względu na czas epidemii nie odbędzie się tradycyjna procesja eucharystyczna ulicami naszej parafii. Natomiast po każdej Mszy św. odbędzie się w kościele okolicznościowe nabożeństwo eucharystyczne, a po Mszy św. o godz. 10:30 także procesja wokół kościoła. Na tę Mszę św. zaprosiliśmy pierwszego proboszcza naszej parafii ks. Władysława Matysa, który kilka dni temu obchodził 60. rocznicę święceń kapłańskich. W dzisiejszym biuletynie parafialnym zamieściliśmy pierwszą część jego wspomnień z początkowych lat istnienia parafii i budowy naszego kościoła.

Wszystkich Parafian zachęcamy i zapraszamy do jak najliczniejszego udziału w którejś Mszy św. aby dostąpić łask odpustowych. Aby uzyskać odpust zupełny, trzeba przyjąć Komunię świętą, odmówić Wierzę w Boga… i dowolną modlitwę w intencjach Ojca Świętego. Okazja do spowiedzi świętej w poniedziałek, wtorek i środę od godz. 17:30 oraz przed każdą Mszą św.

Zachęcamy także do uczestnictwa we Mszy św. o godz. 18:30 i procesji przez całą oktawę Bożego Ciała. W przyszłą niedzielę procesja po Mszy św. o godz. 18:00. Wszystkie Msze św. od Bożego Ciała do niedzieli 21 czerwca będą sprawowane w górnym kościele.

Metropolita Gdański mając na uwadze dobro duchowe wiernych udzielił dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, 12 czerwca.

Nabożeństwa czerwcowe i nowenna przed uroczystością NSPJ

Nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiane są po Mszy św. o godz. 8:30 i o godz. 18:00. W środę rozpoczniemy nowennę przed uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa. W piątek przypada liturgiczne wspomnienie błogosławionych męczenników gdańskich. W związku z tym, w łączności z nabożeństwem czerwcowym odmówimy okolicznościowa litanię im poświęconą.

Msza św. w intencji maturzystów

W poniedziałek, 8 czerwca, zostanie odprawiona Msza św. w intencji tegorocznych maturzystów o godz. 8:30.

Nabożeństwo fatimskie

W sobotę, 13 czerwca, przed nabożeństwem czerwcowym, o godz. 17:30 odmówimy różaniec fatimski.

Nauki dla narzeczonych

Po przerwie, już w najbliższy wtorek 9 czerwca, wznawiamy nauki dla narzeczonych. Przed wakacjami odbędzie się jeden cykl tych nauk – cztery spotkania. Normalnie funkcjonuje także „Poradnictwo rodzinne”.

Nasze ofiary

Składamy podziękowanie za ofiary przekazane na misje; zebraliśmy 1.520 zł. Dzisiaj przed kościołem kwestują chórzyści na organy. Na organy w przyszłą niedzielę odbędzie się specjalna kolekta inwestycyjna, którą polecamy w miarę możliwości ofiarności wszystkich parafian.

 

Zmarli: śp. Janina Smok i śp. Władysław Kublicki.


© 2020 Parafia Bożego Ciała. Wszystkie prawa zastrzeżone. Powered by Mega Group